Veganská kůže vs skutečná kůže: Jaká je vaše postava?
S opětovným trendem podnikové odpovědnosti musíme jako spotřebitelé bedlivě sledovat naše rozhodnutí jako informovaní jednotlivci na trhu. Při nákupu nebo investování do koženého zboží může být někdy výběr mezi zbožím z pravé kůže a veganskou (nebo umělou) kůží. Teorie subjektivity a relativní povaha konzumerismu značí zásadní rozdíl v tom, jak jsou tyto základní materiály vnímány odlišnou spotřebitelskou dynamikou.
Postranní panel: Diskuse o terminologii
Termín Vegan byl vytvořen pro popis jakéhokoli produktu/životního stylu, který dodržuje nepoužívání živočišných produktů. I toto je spektrum, kde se spotřebitelé identifikují různými způsoby ve vztahu ke stejné ideologii. Proto, když říkáme „veganská kůže“, máme na mysli kůži a její součásti, které nejsou vyrobeny nebo nejsou vedlejšími produkty živočišného průmyslu. Ale v souvislosti s časem a objevem „veganské kůže“ byl tento typ pu nebo pvc kůže přítomen na trhu mnohem dříve, než se slovo vegan stalo prodejným.
Sémantická změna slova „veganská kůže“ od doby, kdy bylo vytvořeno a uváděno na trh, až do současnosti – kde i když je technicky správné, je odhaleno jako zavádějící. Je to zajímavá cesta ke stopě. To lze přičíst skutečnosti, že veganské hnutí je v podstatě pro-environmentální hnutí a propagace vedlejších ropných produktů (z nichž se vyrábí umělá kůže) není příliš přátelská k životnímu prostředí.
Získávání pravé kůže a veganské kůže
Pravá nebo pravá kůže pochází z kůží zvířat: může to být skot, ovce, kozy, koňovití, buvoli, prasata a prasata. Kožedělný průmysl ospravedlňuje získávání kůží těchto zvířat jako formu nakládání s odpady. I když o tom existuje spousta etických argumentů (Přečtěte si: Může být kůže etická?), objektivně můžete považovat 90 % výroby kůží za odpadní materiál celosvětového masného průmyslu.
Veganská kůže je naproti tomu vyrobena zcela synteticky. Je vyrobena ze štípané kůže potažené polyuretanem nebo polyvinylchloridem (Přečtěte si: Co je umělá kůže?). Otázka sourcingu je u tohoto typu kůže trochu nemístná, protože záměrem její výroby je poskytnout základní materiál pro veganské kožené produkty.
Dopad pravé kůže vs veganská kůže na životní prostředí
Pravá kůže
Otázka, zda je skutečná kůže udržitelná, může být považována za nadbytečnou nebo protichůdnou. Ale v posledních letech, namísto kožených alternativ a jejich greenwashingu: okolnosti na trhu osvětlily letitý, klasický materiál vlídnějším světlem. I když je kůže přímo živočišným produktem a lze ji odepsat jako anti-environmentální: jsou v ní nuance. Nuance široce diskutované, ale stále stojí za zmínku.
Pokud je kůže, pocházející z odpadního materiálu masného průmyslu (, je následně zpracována a vyčiněna rozumným způsobem, může být ve skutečnosti lepší než její alternativy (zejména kůže). Pravá kůže je biologicky odbouratelná. Je vyrobena z přírodních materiálů. skončí na skládkách, nebude jedovatý, na rozdíl od PVC, které dostalo mnoho zábran kvůli toxickým únikům po likvidaci. V prvním případě pochází většina znečištění skládky z chemických složek používaných při procesu činění kůží. kůže je mnohem příznivější, pokud jde o to, jak dobře se dá zlikvidovat po skončení svého životního cyklu. Na druhou stranu je spotřeba vody a energie na výrobu kůže velmi vysoká, takže je neudržitelná i jinými způsoby. udržitelnost je víc než jen zeleň produktu, existují kožené pracovní skupiny zajišťující spravedlivý obchod a pracovní postupy v tomto odvětví. Na to neexistuje jediná odpověď (Přečtěte si: Co je udržitelná móda v roce 2022?), b neustálý dialog a sem a tam protichůdné myšlenky.
Veganská kůže
Přestože je plastová kůže inzerována a prodávána jako „veganská“, je ve skutečnosti velmi špatná pro životní prostředí. Jak již bylo řečeno, veganská kůže se vyrábí buď z PU, nebo z PVC. PVC je toxický a může uvolňovat škodlivé plyny, pokud se spaluje pro nakládání s odpady. PU je vedlejším produktem ropného průmyslu, a proto je standardně velmi špatný pro životní prostředí. Trvanlivost výrobků ze syntetické kůže je také mnohem nižší než u pravé kůže – to může být problém pro zajištění cyklického životního cyklu předmětu. Průmysl falešných kůží si získal reputaci pro greenwashing a stále poskytuje podprůměrnou kvalitu než skutečná věc.
Faktory, které je třeba zvážit při výběru
1. K čemu to plánujete používat?
Vyjádření důvodu nákupu koženého zboží vám může ujasnit výběr. Pokud chcete investovat do kůže jako symbolu společenského postavení, nehledejte nic jiného než pravou kůži. Vydrží vám velmi dlouho a navíc je odolný. Údržba koženého zboží je malá cena za něco, co stárne jako kvalitní víno.
2. Jaký je váš rozpočet?
Pokud hledáte možnost s nižším rozpočtem, může být vaší volbou veganská kůže. Pravá kůže, i když je velmi odolná, je a může být velmi drahá. Luxus by však neměl být v tak vysokých regálech, aby byl komicky nedostupný. Lodis 1965 kabelky a doplňky jsou cenově dostupné a z pravé kůže.
3. Osobní hodnoty
Vzhledem k tomu, že značky uspokojují různé spotřebitele, musí dávat pozor na osobní hodnoty příslušné dynamiky. To je důvod, proč, i když jsou klady a zápory pravé a veganské kůže dobře známé a stačí jen kliknout od vás: vaše osobní hodnoty spojené s aktem nákupu jsou ve skutečnosti větší sázky pro značky na druhé straně stolu ( více, než si myslíte). Tyto osobní hodnoty jsou subjektivní a nelze je posuzovat. Pokud veganská kůže nejlépe vyhovuje vašim schopnostem, výběru a svědomí: to je vaše výsada. To samé platí i pro pravou kůži.
Naše sbírka lkožené kabelky a doplňky jsou skvělé pro všechny výše uvedené (pokud to můžeme sami říci).